V každém skladu, dílně nebo výrobní hale by neměl chybět kvalitní plošinový vozík, který se používá pro snadnou manipulaci s těžkými břemeny. S plošinovými vozíky se kromě průmyslových oborů můžete setkat také například v obchodech, hotelích nebo ve zdravotnických zařízení. Plošinové vozíky mají díky svému jedinečnému konceptu univerzální využití. Primárně se plošinové vozíky využívají pro přepravu zboží v krabicích či bednách. Možnosti jejich uplatnění jsou tedy opravdu velmi široké.
Ve většině případů jsou plošinové vozíky navrženy tak, aby vyhovovaly rozměrům přepravek nebo palet. Na trhu dnes ale můžete vybírat z velmi široké nabídky různých typů plošinových vozíků, které mají různé délky, šířky i nosnost.
Konstrukčně je
plošinový vozík navržen pro ruční tažení či tlačení. Záleží na tom, zda se jedná o vozík s madlem nebo s ojkou. Pokud je vozík opatřen madlem, které může být buď prázdné, nebo opatřené bočnicí, obsluha tlačí vozík před sebou. Vozík s ojkou se používá v případě, že vozík bude obsluha táhnout za sebou.
Rám plošinového vozíku je vyroben z trubek nebo profilů. Odkládací plocha plošinových vozíků může být zhotovena jak z kovu, tak i z dřevěného masivu.
Každý vozík disponuje čtyřmi kolečky, přičemž dvě z nich jsou pevné a zbylé dvě jsou otočné s brzdou a ochranou pro nohy. Používaná kolečka jsou upevněna na kvalitních kuličkových ložiscích. Opatřena jsou tzv. gumovou obručí, takže na podlaze nezanechávají nevzhledné černé šmouhy.
Některé
dílenské vozíky bývají vybaveny klecí, která zajišťuje, že přepravovaný materiál během přesunu z místa na místo nevypadne a nepoškodí se. Vynikající pevností a stabilitou se mohou pochlubit také plošinové vozíky s bočnicemi. Některé vozíky mají tu výhodu, že je lze zasunout do sebe, čímž se ušetří více místa při jejich skladování.